Sant Joan de l'Erm
Montferrer i Castellbò · l'Alt Urgell · 1732 m
Cel cobert
- Vent
- 14 km/hS
- Ratxa
- 27 km/h
- Humitat
- 77 %
- Punt de rosada
- 9 °C
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
- Nuvolositat
- 100 %
- Visibilitat
- 13 km
- Índex UV
- 3moderat
Dada de l'estació de Salòria (2.451 m), a 13,3 km i −719 m de desnivell · fa 3 hores · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 14,0 °C a 2451 m.
Avui, cel serè, 22 °C de màxima.
Una màxima pràcticament igual que la d'ahir (21,3 °C) i la mínima d'aquesta matinada ha estat de 14,0 °C. Demà es manté i queda serè.
Avui a la tarda
18:00–19:00
21°20°sense pluja
Avui a la nit
20:00–23:00
18°15°sense pluja
Demà a la matinada
00:00–05:00
15°13°sense pluja
Demà al matí
06:00–12:00
21°13°sense pluja
Demà a la tarda
13:00–19:00
24°22°sense pluja
UV 7
L'índex UV arriba a 7 demà de les 13 a les 17 h, dins la banda alta de l’OMS.
Pròximes 48 hores
Un sol model de predicció
- temperatura
- pluja en mm
- probabilitat
- direcció i força del vent
- nit
Veure les dades en taula
| Dia i hora | Cel | Temperatura | Pluja | Vent |
|---|---|---|---|---|
| dl. 31, 00:00 | Ennuvolat | 14,2 °C | — | 7 km/h N |
| dl. 31, 03:00 | Ennuvolat | 12,4 °C | — | 7 km/h NO |
| dl. 31, 06:00 | Serè | 12,4 °C | — | 4 km/h NNO |
| dl. 31, 09:00 | Serè | 14,8 °C | — | 3 km/h S |
| dl. 31, 12:00 | Serè | 18,7 °C | — | 9 km/h SSE |
| dl. 31, 15:00 | Serè | 21,5 °C | — | 11 km/h SO |
| dl. 31, 18:00 | Serè | 20,9 °C | — | 9 km/h SO |
| dl. 31, 21:00 | Serè | 16,3 °C | — | 4 km/h SO |
| dt. 1, 00:00 | Serè | 12,4 °C | — | 2 km/h ONO |
| dt. 1, 03:00 | Serè | 12,2 °C | — | 5 km/h NO |
| dt. 1, 06:00 | Serè | 11,6 °C | — | 3 km/h NO |
| dt. 1, 09:00 | Serè | 14,2 °C | — | 2 km/h SSE |
| dt. 1, 12:00 | Serè | 18,3 °C | — | 8 km/h SE |
| dt. 1, 15:00 | Serè | 21,1 °C | — | 13 km/h ESE |
| dt. 1, 18:00 | Ennuvolat | 21,1 °C | — | 9 km/h SO |
| dt. 1, 21:00 | Ennuvolat | 16,3 °C | — | 2 km/h S |
7 dies
dl.
31 ag.
22°
12°
—
avui
1 set.
22°
12°
—
demà
2 set.
24°
13°
—
dj.
3 set.
26°
13°
—
dv.
4 set.
30°
13°
—
ds.
5 set.
29°
11°
—
dg.
6 set.
26°
12°
—
Detall hora a hora · 48 hores
| Hora | Cel | Temp. °C | Sensació °C | Pluja mm | Prob. % | Vent km/h | Ratxa km/h | Humitat % | UV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ahir, 31 d'agost | |||||||||
| 00:00 | Ennuvolat | 14° | 13° | — | — | 7N | 7 | 63 | — |
| 01:00 | Ennuvolat | 14° | 12° | — | — | 1O | 9 | 60 | — |
| 02:00 | Ennuvolat | 13° | 12° | — | — | 5NO | 9 | 68 | — |
| 03:00 | Ennuvolat | 12° | 11° | — | — | 7NO | 6 | 73 | — |
| 04:00 | Mig ennuvolat | 12° | 11° | — | — | 7NO | 10 | 70 | — |
| 05:00 | Serè | 12° | 10° | — | — | 8NNO | 9 | 68 | — |
| 06:00 | Serè | 12° | 11° | — | — | 4NNO | 10 | 64 | — |
| 07:00 | Serè | 13° | 11° | — | — | 1SO | 6 | 63 | — |
| 08:00 | Serè | 13° | 11° | — | — | 0S | 7 | 68 | — |
| 09:00 | Serè | 15° | 14° | — | — | 3S | 7 | 65 | 1 |
| 10:00 | Serè | 17° | 15° | — | — | 6SSE | 14 | 52 | 2 |
| 11:00 | Serè | 18° | 16° | — | — | 7SE | 19 | 50 | 4 |
| 12:00 | Serè | 19° | 17° | — | — | 9SSE | 23 | 48 | 5 |
| 13:00 | Serè | 20° | 19° | — | — | 9SSE | 25 | 43 | 6 |
| 14:00 | Serè | 21° | 19° | — | — | 10SSO | 30 | 36 | 7 |
| 15:00 | Serè | 22° | 19° | — | — | 11SO | 30 | 35 | 7 |
| 16:00 | Serè | 22° | 19° | — | — | 11SO | 30 | 34 | 6 |
| 17:00 | Serè | 21° | 19° | — | — | 10SO | 31 | 36 | 5 |
| 18:00 | Serè | 21° | 19° | — | — | 9SO | 29 | 40 | 3 |
| 19:00 | Serè | 20° | 18° | — | — | 8SO | 27 | 44 | 2 |
| 20:00 | Serè | 18° | 17° | — | — | 6SO | 24 | 52 | 1 |
| 21:00 | Serè | 16° | 15° | — | — | 4SO | 18 | 58 | — |
| 22:00 | Serè | 15° | 14° | — | — | 3OSO | 13 | 63 | — |
| 23:00 | Serè | 13° | 14° | — | — | 2SE | 11 | 88 | — |
| avui, 1 de setembre | |||||||||
| 00:00 | Serè | 12° | 13° | — | — | 2ONO | 5 | 97 | — |
| 01:00 | Serè | 12° | 12° | — | — | 3NNO | 5 | 94 | — |
| 02:00 | Serè | 12° | 12° | — | — | 5NNO | 8 | 90 | — |
| 03:00 | Serè | 12° | 11° | — | — | 5NO | 9 | 85 | — |
| 04:00 | Serè | 12° | 12° | — | — | 3NO | 9 | 86 | — |
| 05:00 | Serè | 12° | 11° | — | — | 2NO | 6 | 88 | — |
| 06:00 | Serè | 12° | 11° | — | — | 3NO | 5 | 86 | — |
| 07:00 | Serè | 12° | 11° | — | — | 2NO | 5 | 84 | — |
| 08:00 | Serè | 12° | 12° | — | — | 2O | 5 | 85 | — |
| 09:00 | Serè | 14° | 14° | — | — | 2SSE | 5 | 81 | 1 |
| 10:00 | Serè | 16° | 15° | — | — | 6SE | 14 | 72 | 2 |
| 11:00 | Serè | 17° | 17° | — | — | 6SE | 17 | 68 | 4 |
| 12:00 | Serè | 18° | 18° | — | — | 8SE | 21 | 65 | 5 |
| 13:00 | Serè | 20° | 19° | — | — | 9SE | 24 | 62 | 6 |
| 14:00 | Serè | 21° | 19° | — | 8 | 11SE | 28 | 53 | 7 |
| 15:00 | Serè | 21° | 19° | — | 13 | 13ESE | 32 | 50 | 7 |
| 16:00 | Mig ennuvolat | 22° | 21° | — | 10 | 8SE | 32 | 48 | 6 |
| 17:00 | Ennuvolat | 22° | 20° | — | 13 | 9SO | 24 | 42 | 5 |
| 18:00 | Ennuvolat | 21° | 20° | — | 3 | 9SO | 23 | 46 | 3 |
| 19:00 | Ennuvolat | 20° | 19° | — | 3 | 5SO | 24 | 53 | 2 |
| 20:00 | Ennuvolat | 18° | 18° | — | 3 | 5ESE | 15 | 65 | 1 |
| 21:00 | Ennuvolat | 16° | 17° | — | — | 2S | 14 | 74 | — |
| 22:00 | Serè | 15° | 15° | — | — | 5NO | 6 | 80 | — |
| 23:00 | Ennuvolat | 15° | 14° | — | — | 5NO | 8 | 80 | — |
Les unitats van als encapçalaments. La probabilitat és la que dona el model, no el percentatge de models que preveuen pluja: són dues coses diferents i la primera és millor.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
35Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 4,6µg/m³
- PM10
- 8,9µg/m³
- NO₂
- 0,6µg/m³
- O₃
- 88µg/m³
- SO₂
- 0,2µg/m³
- CO
- 110µg/m³
- dl.37
- avui37
- demà37
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
- Ambrosiabaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 18:00.
Mesurat de veritat, el 30 d'agost
Sort · a 13 km · estació rural, fons
- O3
- 47,7µg/m³
- PM10
- 13,5µg/m³
- PM2,5
- 4,8µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Com queda dins de l'Alt Urgell
Ara mateix, Sant Joan de l'Erm és el punt més fresc dels 20 de la comarca.
−10,5 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 18,7Sant Joan de l'Erm
- 22,5Cava
- 25,4Josa i Tuixén
- 26,7la Vansa i Fórnols
- 26,8Estamariu
- 27,7Arsèguel
- 28,2el Pont de Bar
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de Sant Joan de l'Erm (18,7 °C) a Organyà (31,3 °C).
Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 20 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:52
- Migdia solar
- 13:56
- Crepuscle civil
- 21:00
- Durada del dia
- 13 h 11 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Sant Joan de l'Erm és diferent
Sant Joan de l'Erm és a 1732 m, 1044 m per sobre del nucli de Montferrer i Castellbò. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 5,4 i 8,8 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 25. Dins de Alt Urgell, que va dels 445 als 1732 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Salòria (2.451 m), a 13,3 km i −719 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.
Clima i rècords
Com va aquest setembre
+1.8 °Cper damunt la mitjana
La mitjana de setembre a Salòria (2.451 m) és de 7.3 °C, calculada sobre 21 anys de sèrie de la mateixa estació. Hi sol ploure 73 mm, i aquest mes en porta 93 mm.
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
0l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
0l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
0l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
104l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
105l'any
15 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 5 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 24.3 °C | 18 de jul. del 2023 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -22.9 °C | 3 de febr. del 2012 |
| Dia amb més pluja | 111.7 mm | 27 d’abr. del 2024 |
| Ratxa de vent més forta | 185 km/h | 14 de febr. del 2005 |
Mesurats a l'estació de Salòria (2.451 m), a 13,3 km i −719 m de desnivell. Sèrie des del 1 d’oct. del 2004 · 7.971 dies amb dada (22 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 27 % dels dies.
- S27 % · 43 km/h de mitjana · fins a 118
- N16 % · 57 km/h de mitjana · fins a 165
- NNO14 % · 56 km/h de mitjana · fins a 162
- SSO9 % · 45 km/h de mitjana · fins a 125
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 7.243 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29/08 | 14.8° | 5.5° | 9.8° | — | 30 | 62 % |
| 28/08 | 12.6° | 4.5° | 8.2° | — | 57 | 47 % |
| 27/08 | 16.2° | 7.8° | 11.5° | — | 57 | 77 % |
| 26/08 | 15.2° | 8.0° | 11.3° | — | 51 | 73 % |
| 25/08 | 14.1° | 7.9° | 10.2° | — | 37 | 77 % |
| 24/08 | 12.8° | 5.9° | 9.8° | 14.2 mm | 60 | 88 % |
| 23/08 | 16.0° | 8.7° | 12.0° | — | 48 | 81 % |
| 22/08 | 11.7° | 6.9° | 9.2° | 0.3 mm | 63 | 89 % |
| 21/08 | 11.9° | 5.7° | 8.6° | 1 mm | 35 | 83 % |
| 20/08 | 15.4° | 6.1° | 11.8° | 14.1 mm | 60 | 74 % |
| 19/08 | 21.3° | 11.8° | 16.7° | 1.4 mm | 39 | 43 % |
| 18/08 | 20.0° | 11.3° | 15.6° | — | 31 | 43 % |
| 17/08 | 17.1° | 10.2° | 13.6° | — | 36 | 63 % |
| 16/08 | 14.8° | 8.9° | 11.5° | 1.9 mm | 36 | 72 % |
| 15/08 | 18.3° | 9.3° | 13.5° | 8.7 mm | 53 | 55 % |
| 14/08 | 20.1° | 12.0° | 15.3° | 0.3 mm | 35 | 49 % |
| 13/08 | 20.5° | 13.2° | 16.0° | — | 36 | 56 % |
| 12/08 | 19.7° | 13.2° | 15.8° | — | 25 | 56 % |
| 11/08 | 18.7° | 9.0° | 14.2° | 9.3 mm | 47 | 62 % |
| 10/08 | 18.2° | 11.9° | 14.3° | — | 44 | 57 % |
| 09/08 | 18.1° | 9.8° | 14.3° | — | 37 | 58 % |
| 08/08 | 19.7° | 8.1° | 14.9° | 7.8 mm | 53 | 64 % |
| 07/08 | 18.9° | 11.8° | 14.7° | 8.4 mm | 30 | 65 % |
| 06/08 | 18.1° | 11.2° | 13.8° | 2 mm | 35 | 71 % |
| 05/08 | 18.2° | 10.5° | 14.0° | — | 32 | 75 % |
| 04/08 | 18.3° | 10.0° | 13.7° | — | 32 | 58 % |
| 03/08 | 19.3° | 7.7° | 13.8° | 13.1 mm | 59 | 71 % |
| 02/08 | 20.8° | 12.9° | 16.1° | 1.8 mm | 31 | 62 % |
| 01/08 | 22.3° | 10.3° | 16.2° | 8.2 mm | 55 | 57 % |
| 31/07 | 20.6° | 14.7° | 17.2° | 1.5 mm | 63 | 46 % |
Altres nuclis de Montferrer i Castellbò
- el Balcó del Pirineu736 m
- Montferrer688 m
- Aravell783 m
- Bellestar774 m
- Castellbò802 m
- Vilamitjana983 m
- Guils del Cantó1382 m
- Santa Creu1294 m
- Pallerols del Cantó1281 m
- Albet1194 m
- Sant Andreu1342 m
- Cassovall1135 m
- Seix1276 m
- Solanell1261 m
- Cercèdol1025 m
- Turbiàs1214 m
- Solans1332 m
- Avellanet1275 m
- Carmeniu1123 m
- Saulet934 m
- Vila-rubla1474 m
- Canturri1403 m
- les Eres1257 m
- Sallent1320 m
- Sendes1239 m
Els models pesen igual en aquest consens. La ponderació per encert verificat contra les estacions de la XEMA encara no està activa: cal acumular històric per calcular-la, i fins llavors seria deshonest prometre-la.