El temps

Sant Pau de Pinós

Santa Maria de Merlès · el Berguedà · 773 m · 25 hab.

27,8°C
Vent
8 km/hSSO
Ratxa
17 km/h
Humitat
48 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
922 hPa

Dada de l'estació de la Quar, a 12,2 km i −99 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,2 °C a 872 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

40Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
9,1µg/m³
NO₂
0,9µg/m³
O₃
100µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
125µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui40
  • demà55
  • dj.57
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Berga · a 17 km · estació suburbana, fons

NO
2,1µg/m³
NO2
6,7µg/m³
O3
81,4µg/m³
PM10
13,8µg/m³
SO2
2,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de la Baells (Cercs)

77,4 %−4,7 en 30 dies

84,2 hm³ · a 18 km de Sant Pau de Pinós

L'aforament més proper

Puig-reig

0,01m³/s

Riera de Merlès · a 6 km · nivell 0,03 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Berguedà

Ara mateix, Sant Pau de Pinós és el 14è punt més càlid dels 29 de la comarca.

+0,4 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 27,3Borredà
  2. 27,3Castell de l'Areny
  3. 27,4la Nou de Berguedà
  4. 27,8Sant Pau de Pinós
  5. 27,8Bagà
  6. 28,0la Pobla de Lillet
  7. 28,1Sagàs
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Gósol (21,9 °C) a Puig-reig (30,3 °C).

Per altitud és el 18è punt més enlairat dels 32 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 7 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1820:28
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:53
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Sant Pau de Pinós és diferent

Sant Pau de Pinós és a 773 m, 242 m per sobre del nucli de Santa Maria de Merlès. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,3 i 2,0 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 3. Dins de Berguedà, que va dels 366 als 1770 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de la Quar, a 12,2 km i −99 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

101l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

72l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

14l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

26l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

67l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.5 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-11.5 °C12 de febr. del 2012
Dia amb més pluja96.8 mm28 d’ag. del 2020
Ratxa de vent més forta132 km/h31 de gen. del 2003

Mesurats a l'estació de la Quar, a 12,2 km i −99 m de desnivell. Sèrie des del 14 de març del 1996 · 11.020 dies amb dada (30 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SO, en 35 % dels 10.872 dies de sèrie.N · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 81 km/hNNE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 101 km/hNE · 10.2 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 96 km/hENE · 10.4 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 132 km/hE · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 91 km/hESE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 72 km/hSE · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 54 km/hSSE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 52 km/hS · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 59 km/hSSO · 21.5 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 75 km/hSO · 35.2 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 92 km/hOSO · 6.8 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 93 km/hO · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 107 km/hONO · 1.6 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 105 km/hNO · 1.0 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 90 km/hNNO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 81 km/hNESO35 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SO en el 35 % dels dies.

  • SO35 % · 27 km/h de mitjana · fins a 92
  • SSO22 % · 27 km/h de mitjana · fins a 75
  • ENE10 % · 31 km/h de mitjana · fins a 132
  • NE10 % · 29 km/h de mitjana · fins a 96

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 10.872 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de la Quar

Els últims 30 dies

11°25°39°1 d’ag. del 2026: 16.8 a 34.4 °C2 d’ag. del 2026: 19.6 a 36.5 °C3 d’ag. del 2026: 15.2 a 35.1 °C · 9.6 mm4 d’ag. del 2026: 15.9 a 33.9 °C5 d’ag. del 2026: 19.4 a 34.7 °C6 d’ag. del 2026: 16.4 a 34.1 °C · 19.6 mm7 d’ag. del 2026: 12.0 a 32.5 °C · 31.5 mm8 d’ag. del 2026: 16.8 a 34.3 °C9 d’ag. del 2026: 20.2 a 33.5 °C10 d’ag. del 2026: 18.7 a 33.7 °C · 0.5 mm11 d’ag. del 2026: 15.5 a 33.6 °C · 24.5 mm12 d’ag. del 2026: 18.3 a 33.9 °C13 d’ag. del 2026: 20.4 a 35.8 °C14 d’ag. del 2026: 21.2 a 37.2 °C15 d’ag. del 2026: 15.2 a 32.0 °C · 25.7 mm16 d’ag. del 2026: 17.6 a 30.7 °C17 d’ag. del 2026: 17.5 a 32.8 °C · 6.4 mm18 d’ag. del 2026: 18.8 a 31.7 °C · 0.1 mm19 d’ag. del 2026: 18.1 a 35.5 °C20 d’ag. del 2026: 17.2 a 29.9 °C · 1.5 mm21 d’ag. del 2026: 14.2 a 25.8 °C · 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 16.2 a 25.8 °C · 1 mm23 d’ag. del 2026: 15.3 a 30.2 °C24 d’ag. del 2026: 16.0 a 28.9 °C · 6.8 mm25 d’ag. del 2026: 15.0 a 28.9 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 16.2 a 28.2 °C · 0.1 mm27 d’ag. del 2026: 18.3 a 31.7 °C28 d’ag. del 2026: 14.2 a 26.2 °C29 d’ag. del 2026: 13.1 a 28.6 °C30 d’ag. del 2026: 15.0 a 30.1 °C3 d’ag. del 2026: 9.6 mm6 d’ag. del 2026: 19.6 mm7 d’ag. del 2026: 31.5 mm10 d’ag. del 2026: 0.5 mm11 d’ag. del 2026: 24.5 mm15 d’ag. del 2026: 25.7 mm17 d’ag. del 2026: 6.4 mm18 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 1.5 mm21 d’ag. del 2026: 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 1 mm24 d’ag. del 2026: 6.8 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 0.1 mm32 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.1°15.0°21.5°2853 %
29/0828.6°13.1°20.2°3053 %
28/0826.2°14.2°19.0°2948 %
27/0831.7°18.3°23.2°3060 %
26/0828.2°16.2°21.0°0.1 mm2266 %
25/0828.9°15.0°20.6°0.1 mm3170 %
24/0828.9°16.0°20.2°6.8 mm3683 %
23/0830.2°15.3°21.6°2274 %
22/0825.8°16.2°19.4°1 mm2380 %
21/0825.8°14.2°19.4°0.5 mm3077 %
20/0829.9°17.2°22.2°1.5 mm2373 %
19/0835.5°18.1°25.2°2570 %
18/0831.7°18.8°23.6°0.1 mm1977 %
17/0832.8°17.5°22.7°6.4 mm2872 %
16/0830.7°17.6°22.2°3254 %
15/0832.0°15.2°22.0°25.7 mm4657 %
14/0837.2°21.2°27.3°3536 %
13/0835.8°20.4°26.2°2650 %
12/0833.9°18.3°25.5°1849 %
11/0833.6°15.5°24.2°24.5 mm4648 %
10/0833.7°18.7°25.0°0.5 mm2845 %
09/0833.5°20.2°25.7°2743 %
08/0834.3°16.8°25.2°3549 %
07/0832.5°12.0°22.3°31.5 mm4167 %
06/0834.1°16.4°22.1°19.6 mm3970 %
05/0834.7°19.4°25.6°3051 %
04/0833.9°15.9°23.2°3657 %
03/0835.1°15.2°23.8°9.6 mm6663 %
02/0836.5°19.6°26.8°2750 %
01/0834.4°16.8°23.9°3659 %

Altres nuclis de Santa Maria de Merlès