El temps

Ordèn

Bellver de Cerdanya · la Cerdanya · 1480 m · 4 hab.

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.

dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.

dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

24,5°C
Vent
14 km/hSSO
Ratxa
23 km/h
Humitat
49 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
897 hPa

Dada de l'estació de Das - Aeròdrom, a 7,8 km i +384 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,0 °C a 1096 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

33Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,7µg/m³
PM10
7,7µg/m³
NO₂
0,8µg/m³
O₃
82µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
108µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui33
  • demà36
  • dj.38
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Bellver de Cerdanya (el Talló) · a 4 km · estació rural, fons

NO
1,0µg/m³
NO2
2,0µg/m³
O3
62,5µg/m³
PM10
6,7µg/m³
PM2,5
4,0µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Guardiola de Berguedà

0,60m³/s

Alt Llobregat · a 23 km · nivell 0,97 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Aquest municipi no surt al registre de sequera de l'ACA, que només cobreix les conques internes. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de la Cerdanya

Ara mateix, Ordèn és el 3r punt més fresc dels 18 de la comarca.

−2,1 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 21,6Lles de Cerdanya
  2. 23,1Meranges
  3. 24,5Ordèn
  4. 25,3Guils de Cerdanya
  5. 25,9Urús
  6. 26,2Das
  7. 26,4Llívia
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Lles de Cerdanya (21,6 °C) a Montellà i Martinet (27,9 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 18 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 4 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:29
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:58
Durada del dia
13 h 11 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Ordèn és diferent

Ordèn és a 1480 m, 427 m per sobre del nucli de Bellver de Cerdanya. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 2,2 i 3,6 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 2è nucli més enlairat dels 19 del municipi. Dins de Cerdanya, que va dels 965 als 1645 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Das - Aeròdrom, a 7,8 km i 384 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

98l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

60l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

79l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

82l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 5 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta38.8 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-22.8 °C9 de febr. del 2018
Dia amb més pluja76.0 mm22 de gen. del 2020
Ratxa de vent més forta114 km/h31 de des. del 2003

Mesurats a l'estació de Das - Aeròdrom, a 7,8 km i 384 m de desnivell. Sèrie des del 23 de maig del 2001 · 9.193 dies amb dada (25 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del OSO, en 13 % dels 9.157 dies de sèrie.N · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 54 km/h · màxima 112 km/hNNE · 7.4 % dels dies · ratxa mitjana 57 km/h · màxima 111 km/hNE · 7.0 % dels dies · ratxa mitjana 45 km/h · màxima 114 km/hENE · 11.7 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 109 km/hE · 10.0 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 91 km/hESE · 7.4 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 82 km/hSE · 6.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 78 km/hSSE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 84 km/hS · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 77 km/hSSO · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 73 km/hSO · 8.3 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 93 km/hOSO · 13.2 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 98 km/hO · 7.9 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 102 km/hONO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 79 km/hNO · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 95 km/hNNO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 108 km/hNESO13 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 13 % dels dies.

  • OSO13 % · 39 km/h de mitjana · fins a 98
  • ENE12 % · 40 km/h de mitjana · fins a 109
  • E10 % · 36 km/h de mitjana · fins a 91
  • SO8 % · 35 km/h de mitjana · fins a 93

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 9.157 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Das - Aeròdrom

Els últims 30 dies

3°20°36°1 d’ag. del 2026: 12.1 a 34.8 °C2 d’ag. del 2026: 10.8 a 34.7 °C · 0.2 mm3 d’ag. del 2026: 12.9 a 33.6 °C · 15.7 mm4 d’ag. del 2026: 11.7 a 31.9 °C · 0.1 mm5 d’ag. del 2026: 12.8 a 32.3 °C6 d’ag. del 2026: 12.7 a 31.9 °C · 54.6 mm7 d’ag. del 2026: 10.9 a 32.7 °C · 2.2 mm8 d’ag. del 2026: 12.3 a 32.8 °C · 6.3 mm9 d’ag. del 2026: 12.8 a 31.5 °C10 d’ag. del 2026: 13.6 a 30.6 °C · 0.3 mm11 d’ag. del 2026: 13.5 a 32.0 °C · 15 mm12 d’ag. del 2026: 11.5 a 32.0 °C · 0.1 mm13 d’ag. del 2026: 14.3 a 33.6 °C14 d’ag. del 2026: 11.3 a 33.6 °C · 4.3 mm15 d’ag. del 2026: 12.0 a 29.0 °C · 9 mm16 d’ag. del 2026: 12.0 a 25.6 °C · 5.4 mm17 d’ag. del 2026: 12.1 a 29.7 °C18 d’ag. del 2026: 11.2 a 30.9 °C19 d’ag. del 2026: 10.8 a 32.8 °C20 d’ag. del 2026: 13.8 a 28.0 °C · 1.9 mm21 d’ag. del 2026: 11.2 a 24.7 °C · 3.5 mm22 d’ag. del 2026: 8.9 a 24.8 °C23 d’ag. del 2026: 11.5 a 28.5 °C24 d’ag. del 2026: 10.8 a 26.0 °C · 33.9 mm25 d’ag. del 2026: 11.0 a 25.3 °C · 0.2 mm26 d’ag. del 2026: 8.6 a 27.2 °C27 d’ag. del 2026: 10.7 a 28.2 °C28 d’ag. del 2026: 9.3 a 23.6 °C29 d’ag. del 2026: 4.8 a 25.2 °C30 d’ag. del 2026: 7.1 a 27.1 °C2 d’ag. del 2026: 0.2 mm3 d’ag. del 2026: 15.7 mm4 d’ag. del 2026: 0.1 mm6 d’ag. del 2026: 54.6 mm7 d’ag. del 2026: 2.2 mm8 d’ag. del 2026: 6.3 mm10 d’ag. del 2026: 0.3 mm11 d’ag. del 2026: 15 mm12 d’ag. del 2026: 0.1 mm14 d’ag. del 2026: 4.3 mm15 d’ag. del 2026: 9 mm16 d’ag. del 2026: 5.4 mm20 d’ag. del 2026: 1.9 mm21 d’ag. del 2026: 3.5 mm24 d’ag. del 2026: 33.9 mm25 d’ag. del 2026: 0.2 mm55 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0827.1°7.1°17.5°3565 %
29/0825.2°4.8°15.9°4066 %
28/0823.6°9.3°17.7°4448 %
27/0828.2°10.7°20.1°4866 %
26/0827.2°8.6°17.6°3672 %
25/0825.3°11.0°16.6°0.2 mm3079 %
24/0826.0°10.8°16.3°33.9 mm5387 %
23/0828.5°11.5°19.9°3073 %
22/0824.8°8.9°17.0°3478 %
21/0824.7°11.2°17.0°3.5 mm3577 %
20/0828.0°13.8°19.6°1.9 mm5672 %
19/0832.8°10.8°22.0°3964 %
18/0830.9°11.2°20.8°3369 %
17/0829.7°12.1°19.6°2775 %
16/0825.6°12.0°16.2°5.4 mm3288 %
15/0829.0°12.0°16.6°9 mm6284 %
14/0833.6°11.3°21.0°4.3 mm4166 %
13/0833.6°14.3°22.0°3968 %
12/0832.0°11.5°21.1°0.1 mm3570 %
11/0832.0°13.5°19.5°15 mm5873 %
10/0830.6°13.6°21.5°0.3 mm4264 %
09/0831.5°12.8°20.9°3468 %
08/0832.8°12.3°19.4°6.3 mm6476 %
07/0832.7°10.9°18.9°2.2 mm4779 %
06/0831.9°12.7°18.0°54.6 mm4984 %
05/0832.3°12.8°22.3°3764 %
04/0831.9°11.7°20.4°0.1 mm5268 %
03/0833.6°12.9°20.4°15.7 mm7471 %
02/0834.7°10.8°23.1°0.2 mm3258 %
01/0834.8°12.1°21.9°5362 %

Altres nuclis de Bellver de Cerdanya