On fa fred i on fa calor
Ara mateix hi ha 5,6 graus entre la Noguera —la més càlida, amb 31,1 °C— i el Ripollès, amb 25,5 °C.
De la més càlida a la més freda
- la Noguera31,1 °C
- el Pallars Jussà31,1 °C
- el Segrià31,1 °C
- el Pla d'Urgell30,3 °C
- el Bages29,8 °C
- la Garrotxa29,6 °C
- el Pla de l'Estany29,6 °C
- l'Alt Urgell29,3 °C
- el Solsonès29,3 °C
- l'Urgell29,2 °C
- el Gironès29,0 °C
- la Ribera d'Ebre28,9 °C
- el Lluçanès28,9 °C
- la Segarra28,7 °C
- Osona28,4 °C
- la Selva28,3 °C
- el Baix Llobregat28,1 °C
- el Garraf28,1 °C
- el Baix Ebre28,0 °C
- el Vallès Occidental28,0 °C
- les Garrigues27,9 °C
- l'Alta Ribagorça27,8 °C
- el Vallès Oriental27,8 °C
- l'Anoia27,7 °C
- el Pallars Sobirà27,7 °C
- el Montsià27,6 °C
- la Terra Alta27,6 °C
- el Tarragonès27,5 °C
- el Berguedà27,4 °C
- l'Alt Empordà27,3 °C
- el Baix Empordà27,2 °C
- el Maresme26,9 °C
- el Barcelonès26,9 °C
- l'Alt Penedès26,8 °C
- el Baix Penedès26,7 °C
- la Cerdanya26,6 °C
- la Val d'Aran26,5 °C
- el Moianès26,5 °C
- el Priorat26,4 °C
- l'Alt Camp26,3 °C
- el Baix Camp26,1 °C
- la Conca de Barberà25,9 °C
- el Ripollès25,5 °C
Què és exactament cada xifra
La mediana dels municipis de la comarca, no la mitjana de les seves estacions. Al Ripollès n'hi ha a 1.900 metres i a 700, i la seva mitjana no descriu cap lloc on visqui ningú. Cada municipi porta l'observació de la seva estació corregida pel desnivell que hi ha entremig, i la mediana d'aquestes sí que respon a «quina temperatura fa a la comarca».
Mediana i no mitjana perquè un sol poble de muntanya no ha de tenyir de blau una comarca sencera.
Les comarques ratllades no tenen prou municipis amb observació ara mateix. No es pinten de gris a propòsit: un gris pla es llegeix com «aquí fa fred», i el que passa és que no ho sabem.
Observació del Meteocat (XEMA), dades obertes. Límits administratius de l'Institut Cartogràfic i Geològic de Catalunya. Cada comarca porta a la seva pàgina, amb el detall municipi a municipi.