El temps

la Creueta

Arenys de Munt · el Maresme · 219 m · 304 hab.

27,2°C

Sensació de 29 °C

Vent
8 km/hS
Ratxa
20 km/h
Humitat
66 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Dosrius - PN Montnegre Corredor, a 7,9 km i −243 m de desnivell · fa 2 hores · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 25,6 °C a 462 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

39Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
8,6µg/m³
NO₂
1,5µg/m³
O₃
97µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
135µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui40
  • demà44
  • dj.56
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Sant Celoni · a 9 km · estació suburbana, fons

H2S
1,1µg/m³
NO
3,0µg/m³
NO2
12,5µg/m³
O3
57,7µg/m³
PM10
13,0µg/m³
PM2,5
6,7µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Arenys de Munt

0,01m³/s

Rieres del Maresme · a 3 km · nivell 0,00 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Maresme

Ara mateix, la Creueta és el 15è punt més càlid dels 30 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 26,8el Masnou
  2. 26,8Montgat
  3. 26,9Argentona
  4. 27,2la Creueta
  5. 27,2Caldes d'Estrac
  6. 27,2Mataró
  7. 27,3Canet de Mar
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, d'Òrrius (25,7 °C) a Tordera (28,6 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 31 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1620:25
Alba civil
06:48
Migdia solar
13:51
Crepuscle civil
20:54
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Creueta és diferent

la Creueta és a 219 m, 92 m per sobre del nucli d'Arenys de Munt. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,5 i 0,8 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 6è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Maresme, que va dels 7 als 597 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Dosrius - PN Montnegre Corredor, a 7,9 km i −243 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

94l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

49l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

50l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

2l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

52l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta37.9 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-6.7 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja141.6 mm13 de set. del 2006

Mesurats a l'estació de Dosrius - PN Montnegre Corredor, a 7,9 km i −243 m de desnivell. Sèrie des del 10 d’ag. del 1996 · 10.832 dies amb dada (30 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SO, en 24 % dels 6.171 dies de sèrie.N · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 34 km/hNNE · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 36 km/hNE · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 38 km/hENE · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 47 km/hE · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 55 km/hESE · 11.9 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 53 km/hSE · 11.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 51 km/hSSE · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 52 km/hS · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 45 km/hSSO · 12.1 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 43 km/hSO · 23.5 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 54 km/hOSO · 18.6 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 66 km/hO · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 54 km/hONO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 38 km/hNO · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 37 km/hNNO · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 38 km/hNESO24 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SO en el 24 % dels dies.

  • SO24 % · 23 km/h de mitjana · fins a 54
  • OSO19 % · 24 km/h de mitjana · fins a 66
  • SSO12 % · 23 km/h de mitjana · fins a 43
  • ESE12 % · 23 km/h de mitjana · fins a 53

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.171 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Dosrius - PN Montnegre Corredor

Els últims 30 dies

15°27°38°1 d’ag. del 2026: 20.7 a 28.0 °C2 d’ag. del 2026: 20.7 a 31.9 °C3 d’ag. del 2026: 20.4 a 29.8 °C · 0.1 mm4 d’ag. del 2026: 21.0 a 29.5 °C5 d’ag. del 2026: 21.8 a 31.8 °C6 d’ag. del 2026: 18.2 a 30.3 °C · 16 mm7 d’ag. del 2026: 18.6 a 28.9 °C8 d’ag. del 2026: 21.0 a 32.5 °C9 d’ag. del 2026: 21.3 a 33.6 °C10 d’ag. del 2026: 21.8 a 32.7 °C11 d’ag. del 2026: 19.8 a 31.6 °C · 0.4 mm12 d’ag. del 2026: 21.0 a 32.2 °C13 d’ag. del 2026: 21.9 a 32.9 °C14 d’ag. del 2026: 23.8 a 36.1 °C15 d’ag. del 2026: 21.6 a 30.1 °C16 d’ag. del 2026: 21.3 a 32.0 °C17 d’ag. del 2026: 20.1 a 29.7 °C · 0.2 mm18 d’ag. del 2026: 21.5 a 28.2 °C19 d’ag. del 2026: 22.1 a 31.7 °C20 d’ag. del 2026: 19.6 a 29.9 °C · 8.6 mm21 d’ag. del 2026: 17.4 a 25.1 °C22 d’ag. del 2026: 17.4 a 26.2 °C · 0.2 mm23 d’ag. del 2026: 18.1 a 28.2 °C24 d’ag. del 2026: 18.4 a 27.7 °C · 0.5 mm25 d’ag. del 2026: 19.6 a 31.6 °C26 d’ag. del 2026: 19.8 a 30.2 °C27 d’ag. del 2026: 21.7 a 29.2 °C28 d’ag. del 2026: 19.7 a 28.7 °C29 d’ag. del 2026: 16.6 a 26.9 °C30 d’ag. del 2026: 18.9 a 28.9 °C3 d’ag. del 2026: 0.1 mm6 d’ag. del 2026: 16 mm11 d’ag. del 2026: 0.4 mm17 d’ag. del 2026: 0.2 mm20 d’ag. del 2026: 8.6 mm22 d’ag. del 2026: 0.2 mm24 d’ag. del 2026: 0.5 mm16 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0828.9°18.9°24.0°51 %
29/0826.9°16.6°21.9°58 %
28/0828.7°19.7°24.1°36 %
27/0829.2°21.7°24.8°74 %
26/0830.2°19.8°23.9°73 %
25/0831.6°19.6°24.6°61 %
24/0827.7°18.4°22.9°0.5 mm78 %
23/0828.2°18.1°22.8°81 %
22/0826.2°17.4°20.7°0.2 mm70 %
21/0825.1°17.4°21.1°79 %
20/0829.9°19.6°24.2°8.6 mm78 %
19/0831.7°22.1°25.9°83 %
18/0828.2°21.5°24.7°83 %
17/0829.7°20.1°24.5°0.2 mm80 %
16/0832.0°21.3°25.8°62 %
15/0830.1°21.6°25.9°62 %
14/0836.1°23.8°29.0°41 %
13/0832.9°21.9°27.3°57 %
12/0832.2°21.0°26.2°65 %
11/0831.6°19.8°26.4°0.4 mm65 %
10/0832.7°21.8°26.4°63 %
09/0833.6°21.3°26.6°64 %
08/0832.5°21.0°26.3°62 %
07/0828.9°18.6°24.2°77 %
06/0830.3°18.2°23.9°16 mm72 %
05/0831.8°21.8°26.4°60 %
04/0829.5°21.0°24.8°77 %
03/0829.8°20.4°24.6°0.1 mm82 %
02/0831.9°20.7°25.6°76 %
01/0828.0°20.7°23.6°84 %

Altres nuclis de Arenys de Munt