El temps

Torrentbò

Arenys de Munt · el Maresme · 197 m · 46 hab.

26,2°C
Vent
12 km/hSSE
Ratxa
23 km/h
Humitat
71 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Mataró, a 8,7 km i +109 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,9 °C a 88 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

39Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
8,6µg/m³
NO₂
1,5µg/m³
O₃
97µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
135µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui40
  • demà44
  • dj.56
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Mataró · a 8 km · estació urbana, fons

CO
200,0µg/m³
NO
1,4µg/m³
NO2
9,5µg/m³
O3
78,1µg/m³
PM10
11,4µg/m³
PM2,5
4,9µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Arenys de Munt

0,01m³/s

Rieres del Maresme · a 2 km · nivell 0,00 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Maresme

Ara mateix, Torrentbò és el 3r punt més fresc dels 30 de la comarca.

−0,7 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 25,7Òrrius
  2. 26,1Tiana
  3. 26,2Torrentbò
  4. 26,3Alella
  5. 26,4Cabrils
  6. 26,5Premià de Dalt
  7. 26,5Vilassar de Dalt
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, d'Òrrius (25,7 °C) a Tordera (28,6 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 31 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 5 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1720:26
Alba civil
06:48
Migdia solar
13:51
Crepuscle civil
20:54
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Torrentbò és diferent

Torrentbò és a 197 m, 70 m per sobre del nucli d'Arenys de Munt. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,4 i 0,6 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 7è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Maresme, que va dels 7 als 597 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Mataró, a 8,7 km i 109 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

94l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

68l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

83l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

0l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

46l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta37.9 °C8 de jul. del 2026
Temperatura més baixa1.3 °C7 de gen. del 2026
Dia amb més pluja59.8 mm20 de des. del 2025
Ratxa de vent més forta104 km/h12 de febr. del 2026

Mesurats a l'estació de Mataró, a 8,7 km i 109 m de desnivell. Sèrie des del 6 d’oct. del 2025 · 328 dies amb dada (1 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ONO, en 26 % dels 328 dies de sèrie.N · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 54 km/h · màxima 67 km/hNNE · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 50 km/hNE · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 53 km/hENE · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 45 km/hE · 12.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 35 km/hESE · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 27 km/hSE · 7.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 31 km/hSSE · 6.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 46 km/hS · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 36 km/hSSO · 4.3 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 46 km/hSO · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 54 km/hOSO · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 59 km/hO · 8.2 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 104 km/hONO · 26.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 55 km/hNO · 10.4 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 49 km/hNNO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 40 km/hNESO26 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ONO en el 26 % dels dies.

  • ONO26 % · 30 km/h de mitjana · fins a 55
  • E13 % · 25 km/h de mitjana · fins a 35
  • NO10 % · 32 km/h de mitjana · fins a 49
  • O8 % · 39 km/h de mitjana · fins a 104

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 328 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Mataró

Els últims 30 dies

19°28°37°1 d’ag. del 2026: 24.2 a 29.9 °C2 d’ag. del 2026: 24.1 a 30.9 °C3 d’ag. del 2026: 24.8 a 31.9 °C4 d’ag. del 2026: 24.4 a 30.8 °C5 d’ag. del 2026: 25.8 a 32.9 °C6 d’ag. del 2026: 20.4 a 32.0 °C · 7.7 mm7 d’ag. del 2026: 22.6 a 31.7 °C8 d’ag. del 2026: 24.6 a 32.8 °C9 d’ag. del 2026: 25.5 a 35.2 °C10 d’ag. del 2026: 25.6 a 33.4 °C11 d’ag. del 2026: 26.3 a 32.8 °C12 d’ag. del 2026: 25.6 a 32.6 °C13 d’ag. del 2026: 26.6 a 33.2 °C14 d’ag. del 2026: 26.9 a 34.9 °C15 d’ag. del 2026: 25.3 a 32.5 °C16 d’ag. del 2026: 24.5 a 33.4 °C17 d’ag. del 2026: 24.4 a 31.6 °C18 d’ag. del 2026: 25.6 a 32.1 °C19 d’ag. del 2026: 25.7 a 32.1 °C20 d’ag. del 2026: 22.3 a 32.1 °C · 8.1 mm21 d’ag. del 2026: 20.9 a 28.0 °C · 0.4 mm22 d’ag. del 2026: 21.4 a 28.7 °C23 d’ag. del 2026: 22.2 a 30.1 °C24 d’ag. del 2026: 23.5 a 29.9 °C25 d’ag. del 2026: 23.1 a 33.9 °C26 d’ag. del 2026: 22.7 a 31.2 °C27 d’ag. del 2026: 24.9 a 30.8 °C28 d’ag. del 2026: 22.9 a 31.8 °C29 d’ag. del 2026: 21.0 a 28.5 °C30 d’ag. del 2026: 21.9 a 30.7 °C6 d’ag. del 2026: 7.7 mm20 d’ag. del 2026: 8.1 mm21 d’ag. del 2026: 0.4 mm8 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.7°21.9°26.1°3059 %
29/0828.5°21.0°25.0°2953 %
28/0831.8°22.9°27.1°4334 %
27/0830.8°24.9°27.7°3578 %
26/0831.2°22.7°26.6°3081 %
25/0833.9°23.1°27.4°3958 %
24/0829.9°23.5°26.3°3576 %
23/0830.1°22.2°26.0°2679 %
22/0828.7°21.4°24.2°2263 %
21/0828.0°20.9°24.5°0.4 mm2778 %
20/0832.1°22.3°27.4°8.1 mm3582 %
19/0832.1°25.7°28.7°3091 %
18/0832.1°25.6°28.4°3179 %
17/0831.6°24.4°27.9°3079 %
16/0833.4°24.5°28.2°3162 %
15/0832.5°25.3°28.6°3967 %
14/0834.9°26.9°30.3°2854 %
13/0833.2°26.6°29.4°2267 %
12/0832.6°25.6°28.4°2186 %
11/0832.8°26.3°28.7°2780 %
10/0833.4°25.6°28.7°3275 %
09/0835.2°25.5°29.4°2272 %
08/0832.8°24.6°28.6°2767 %
07/0831.7°22.6°27.1°3178 %
06/0832.0°20.4°26.9°7.7 mm4073 %
05/0832.9°25.8°29.0°3160 %
04/0830.8°24.4°27.6°2581 %
03/0831.9°24.8°27.7°2591 %
02/0830.9°24.1°27.4°2192 %
01/0829.9°24.2°26.6°2787 %

Altres nuclis de Arenys de Munt