la Castanya
el Brull · Osona · 1039 m · 11 hab.
- Humitat
- 72 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
Dada de l'estació de Tagamanent - PN del Montseny, a 5,8 km i +9 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
44Moderada
Ho marca ozó troposfèric.
Les persones sensibles poden notar molèsties en esforços llargs a l’aire lliure.
- PM2,5
- 5,9µg/m³
- PM10
- 10,0µg/m³
- NO₂
- 2,2µg/m³
- O₃
- 106µg/m³
- SO₂
- 0,7µg/m³
- CO
- 135µg/m³
- avui48
- demà45
- dj.62
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Mesurat de veritat, el 31 d'agost
Montseny (La Castanya) · a 1 km · estació rural, fons
- NO
- 1,0µg/m³
- NO2
- 2,2µg/m³
- O3
- 93,8µg/m³
- SO2
- 2,3µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Aigua
L'embassament més proper
Embassament de Sau (Vilanova de Sau)
72,5 %−6,4 en 30 dies
120,2 hm³ · a 21 km de la Castanya
L'aforament més proper
Montseny (la Llavina)
0,05m³/s
La Tordera · a 6 km · nivell 0,04 m
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins d'Osona
Ara mateix, la Castanya és el punt més fresc dels 40 de la comarca.
−6,2 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 22,1la Castanya
- 23,5el Brull
- 24,1Sant Martí de Centelles
- 25,9Vidrà
- 26,2Muntanyola
- 26,7Tavertet
- 26,9Rupit i Pruit
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de la Castanya (22,1 °C) a Torelló (31,1 °C).
Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 43 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 8 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:48
- Migdia solar
- 13:52
- Crepuscle civil
- 20:55
- Durada del dia
- 13 h 09 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a la Castanya és diferent
la Castanya és a 1039 m, 205 m per sobre del nucli del Brull. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,1 i 1,7 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. Dins de Osona, que va dels 422 als 1148 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Tagamanent - PN del Montseny, a 5,8 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
87l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
40l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
30l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
16l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
50l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 37.0 °C | 28 de juny del 2019 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -10.5 °C | 4 de febr. del 2012 |
| Dia amb més pluja | 103.4 mm | 21 de gen. del 2020 |
Mesurats a l'estació de Tagamanent - PN del Montseny, a 5,8 km. Sèrie des del 5 de gen. del 1996 · 11.168 dies amb dada (30 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 33 % dels dies.
- S33 % · 18 km/h de mitjana · fins a 45
- SSE19 % · 21 km/h de mitjana · fins a 58
- ESE10 % · 20 km/h de mitjana · fins a 51
- NO9 % · 18 km/h de mitjana · fins a 43
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 1.715 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Fitxa completa de l'estació de Tagamanent - PN del Montseny ›
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 27.3° | 16.7° | 21.5° | — | — | 47 % |
| 29/08 | 25.7° | 14.1° | 19.0° | — | — | 58 % |
| 28/08 | 25.8° | 15.2° | 19.4° | 0.1 mm | — | 35 % |
| 27/08 | 28.7° | 19.0° | 21.9° | — | — | 73 % |
| 26/08 | 28.1° | 17.1° | 21.6° | — | — | 55 % |
| 25/08 | 29.3° | 18.0° | 22.0° | — | — | 55 % |
| 24/08 | 26.4° | 15.7° | 20.1° | — | — | 71 % |
| 23/08 | 26.6° | 16.6° | 20.5° | — | — | 75 % |
| 22/08 | 24.4° | 14.5° | 18.3° | 0.5 mm | — | 75 % |
| 21/08 | 23.0° | 15.3° | 18.1° | 0.1 mm | — | 84 % |
| 20/08 | 27.1° | 16.8° | 20.7° | 3.6 mm | — | 79 % |
| 19/08 | 32.9° | 18.1° | 25.5° | 3.1 mm | — | 55 % |
| 18/08 | 27.1° | 18.9° | 22.0° | — | — | 84 % |
| 17/08 | 29.9° | 18.8° | 22.6° | — | — | 72 % |
| 16/08 | 30.0° | 19.9° | 23.1° | — | — | 59 % |
| 15/08 | 29.7° | 19.9° | 23.5° | — | — | 53 % |
| 14/08 | 33.8° | 22.9° | 26.8° | — | — | 36 % |
| 13/08 | 32.1° | 22.5° | 26.4° | — | — | 43 % |
| 12/08 | 31.6° | 21.4° | 25.2° | — | — | 49 % |
| 11/08 | 30.5° | 19.8° | 24.8° | 0.1 mm | — | 49 % |
| 10/08 | 31.6° | 20.9° | 25.2° | — | — | 43 % |
| 09/08 | 32.2° | 20.7° | 25.5° | — | — | 46 % |
| 08/08 | 30.3° | 22.3° | 25.0° | — | — | 48 % |
| 07/08 | 27.7° | 17.8° | 22.6° | 1.1 mm | — | 65 % |
| 06/08 | 28.7° | 14.4° | 22.4° | 4.7 mm | — | 63 % |
| 05/08 | 30.0° | 20.6° | 24.0° | — | — | 55 % |
| 04/08 | 29.4° | 18.7° | 22.9° | — | — | 72 % |
| 03/08 | 29.7° | 19.0° | 23.2° | — | — | 66 % |
| 02/08 | 31.3° | 19.3° | 24.8° | — | — | 55 % |
| 01/08 | 26.7° | 17.8° | 22.0° | — | — | 74 % |