El temps

el Pou

les Masies de Voltregà · Osona · 670 m · 5 hab.

30,0°C
Vent
7 km/hSO
Ratxa
16 km/h
Humitat
39 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
948 hPa

Dada de l'estació d'Orís, a 6,7 km i +43 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 30,3 °C a 627 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

43Moderada

Ho marca ozó troposfèric.

Les persones sensibles poden notar molèsties en esforços llargs a l’aire lliure.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
8,6µg/m³
NO₂
1,2µg/m³
O₃
105µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
127µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui43
  • demà51
  • dj.57
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Manlleu · a 6 km · estació suburbana, fons

NO
1,9µg/m³
NO2
12,2µg/m³
O3
66,3µg/m³
PM10
24,5µg/m³
PM2,5
7,9µg/m³
SO2
1,3µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Sau (Vilanova de Sau)

72,5 %−6,4 en 30 dies

120,2 hm³ · a 17 km del Pou

L'aforament més proper

Torelló (Ges)

0,01m³/s

El Ges · a 5 km · nivell 0,04 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins d'Osona

Ara mateix, el Pou és el 9è punt més càlid dels 40 de la comarca.

+1,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 28,9Manlleu
  2. 29,0Roda de Ter
  3. 29,0Santa Maria de Besora
  4. 30,0el Pou
  5. 30,1Sora
  6. 30,3Sant Pere de Torelló
  7. 30,7Orís
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, del Brull (23,5 °C) a Torelló (31,1 °C).

Per altitud és el 15è punt més enlairat dels 43 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 8 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1720:27
Alba civil
06:49
Migdia solar
13:52
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps al Pou és diferent

el Pou és a 670 m, 179 m per sobre del nucli de les Masies de Voltregà. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,9 i 1,5 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 10. Dins de Osona, que va dels 422 als 1148 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica d'Orís, a 6,7 km i 43 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

108l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

81l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

1l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

35l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

62l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta42.1 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-13.3 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja135.5 mm6 de set. del 2018
Ratxa de vent més forta109 km/h15 de febr. del 1997

Mesurats a l'estació de Orís, a 6,7 km i 43 m de desnivell. Sèrie des del 16 de nov. del 1995 · 10.993 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 13 % dels 10.740 dies de sèrie.N · 2.6 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 109 km/hNNE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 95 km/hNE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 66 km/hENE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 96 km/hE · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 87 km/hESE · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 50 km/hSE · 9.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 54 km/hSSE · 11.8 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 56 km/hS · 12.7 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 63 km/hSSO · 12.6 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 67 km/hSO · 8.6 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 87 km/hOSO · 9.2 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 75 km/hO · 8.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 73 km/hONO · 3.6 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 80 km/hNO · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 103 km/hNNO · 5.0 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 88 km/hNESO13 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 13 % dels dies.

  • S13 % · 27 km/h de mitjana · fins a 63
  • SSO13 % · 26 km/h de mitjana · fins a 67
  • SSE12 % · 27 km/h de mitjana · fins a 56
  • OSO9 % · 28 km/h de mitjana · fins a 75

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 10.740 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Orís

Els últims 30 dies

10°25°39°1 d’ag. del 2026: 16.7 a 36.5 °C2 d’ag. del 2026: 16.5 a 37.4 °C3 d’ag. del 2026: 18.6 a 35.4 °C4 d’ag. del 2026: 15.7 a 36.7 °C · 1.3 mm5 d’ag. del 2026: 16.5 a 36.4 °C6 d’ag. del 2026: 16.6 a 35.1 °C · 31.3 mm7 d’ag. del 2026: 15.4 a 34.3 °C · 2.3 mm8 d’ag. del 2026: 15.7 a 35.0 °C9 d’ag. del 2026: 17.5 a 35.8 °C10 d’ag. del 2026: 18.4 a 34.8 °C · 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 18.0 a 34.8 °C · 0.4 mm12 d’ag. del 2026: 16.0 a 36.1 °C · 4.3 mm13 d’ag. del 2026: 18.1 a 36.6 °C · 6.3 mm14 d’ag. del 2026: 16.7 a 37.0 °C · 0.9 mm15 d’ag. del 2026: 16.5 a 33.8 °C · 0.8 mm16 d’ag. del 2026: 15.3 a 33.5 °C · 0.6 mm17 d’ag. del 2026: 15.4 a 34.0 °C · 2.4 mm18 d’ag. del 2026: 18.7 a 33.3 °C19 d’ag. del 2026: 18.6 a 38.0 °C20 d’ag. del 2026: 19.5 a 30.3 °C · 0.2 mm21 d’ag. del 2026: 16.9 a 28.9 °C · 5.5 mm22 d’ag. del 2026: 16.3 a 28.0 °C · 0.1 mm23 d’ag. del 2026: 14.2 a 32.5 °C24 d’ag. del 2026: 15.3 a 30.6 °C25 d’ag. del 2026: 14.2 a 31.4 °C26 d’ag. del 2026: 15.2 a 30.0 °C27 d’ag. del 2026: 17.3 a 33.6 °C28 d’ag. del 2026: 14.5 a 28.3 °C29 d’ag. del 2026: 11.6 a 30.6 °C30 d’ag. del 2026: 14.0 a 32.3 °C4 d’ag. del 2026: 1.3 mm6 d’ag. del 2026: 31.3 mm7 d’ag. del 2026: 2.3 mm10 d’ag. del 2026: 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 0.4 mm12 d’ag. del 2026: 4.3 mm13 d’ag. del 2026: 6.3 mm14 d’ag. del 2026: 0.9 mm15 d’ag. del 2026: 0.8 mm16 d’ag. del 2026: 0.6 mm17 d’ag. del 2026: 2.4 mm20 d’ag. del 2026: 0.2 mm21 d’ag. del 2026: 5.5 mm22 d’ag. del 2026: 0.1 mm31 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.3°14.0°22.8°3053 %
29/0830.6°11.6°21.0°3258 %
28/0828.3°14.5°21.4°3343 %
27/0833.6°17.3°25.1°4054 %
26/0830.0°15.2°21.9°2264 %
25/0831.4°14.2°21.9°3266 %
24/0830.6°15.3°21.8°3974 %
23/0832.5°14.2°23.0°2870 %
22/0828.0°16.3°20.8°0.1 mm2778 %
21/0828.9°16.9°21.9°5.5 mm3368 %
20/0830.3°19.5°23.5°0.2 mm3070 %
19/0838.0°18.6°26.6°3068 %
18/0833.3°18.7°24.7°2375 %
17/0834.0°15.4°22.8°2.4 mm2675 %
16/0833.5°15.3°21.7°0.6 mm2766 %
15/0833.8°16.5°22.3°0.8 mm4562 %
14/0837.0°16.7°25.4°0.9 mm2858 %
13/0836.6°18.1°24.7°6.3 mm3070 %
12/0836.1°16.0°24.9°4.3 mm3563 %
11/0834.8°18.0°25.1°0.4 mm4752 %
10/0834.8°18.4°25.6°0.1 mm2450 %
09/0835.8°17.5°26.0°3550 %
08/0835.0°15.7°25.5°2756 %
07/0834.3°15.4°22.4°2.3 mm4374 %
06/0835.1°16.6°22.7°31.3 mm4274 %
05/0836.4°16.5°25.5°3060 %
04/0836.7°15.7°23.6°1.3 mm4564 %
03/0835.4°18.6°25.8°5058 %
02/0837.4°16.5°26.6°3355 %
01/0836.5°16.7°24.1°3166 %

Altres nuclis de les Masies de Voltregà