El temps

Can Perera i Can Valls

Palau-solità i Plegamans · el Vallès Occidental · 139 m · 151 hab.

27,8°C

Sensació de 29 °C

Vent
16 km/hSSE
Ratxa
28 km/h
Humitat
61 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
1006 hPa

Dada de l'estació de Parets del Vallès, a 4,6 km i +21 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,9µg/m³
PM10
11,3µg/m³
NO₂
6,1µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
1,0µg/m³
CO
141µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui50
  • demà47
  • dj.60
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Mollet del Vallès · a 4 km · estació suburbana, trànsit

NO
13,4µg/m³
NO2
26,3µg/m³
PM10
10,5µg/m³
PM2,5
5,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Lliçà de Vall

0,04m³/s

Riera de Tenes · a 7 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Vallès Occidental

Ara mateix, Can Perera i Can Valls és el 9è punt més fresc dels 24 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 27,5Ullastrell
  2. 27,6Sant Llorenç Savall
  3. 27,7Terrassa
  4. 27,8Can Perera i Can Valls
  5. 27,8Polinyà
  6. 27,8Rellinars
  7. 27,9Viladecavalls
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Montcada i Reixac (26,7 °C) a Castellbisbal (29,6 °C).

Per altitud és el 15è punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1820:27
Alba civil
06:49
Migdia solar
13:52
Crepuscle civil
20:55
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Can Perera i Can Valls és diferent

Can Perera i Can Valls és a 139 m d'altitud. És el 6è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Vallès Occidental, que va dels 39 als 664 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Parets del Vallès, a 4,6 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

118l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

89l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

68l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

2l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

42l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta42.0 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-7.4 °C5 de febr. del 2012
Dia amb més pluja96.6 mm29 de set. del 2012
Ratxa de vent més forta96 km/h24 de gen. del 2009

Mesurats a l'estació de Parets del Vallès, a 4,6 km. Sèrie des del 31 d’oct. del 2008 · 6.511 dies amb dada (18 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 18 % dels 6.507 dies de sèrie.N · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 82 km/hNNE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 71 km/hNE · 4.5 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 83 km/hENE · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 80 km/hE · 3.3 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 63 km/hESE · 6.3 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 63 km/hSE · 7.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 73 km/hSSE · 16.1 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 54 km/hS · 18.2 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 56 km/hSSO · 9.4 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 57 km/hSO · 7.2 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 72 km/hOSO · 6.1 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 78 km/hO · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 96 km/hONO · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 80 km/hNO · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 69 km/hNNO · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 84 km/hNESO18 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 18 % dels dies.

  • S18 % · 27 km/h de mitjana · fins a 56
  • SSE16 % · 29 km/h de mitjana · fins a 54
  • SSO9 % · 25 km/h de mitjana · fins a 57
  • SE8 % · 28 km/h de mitjana · fins a 73

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.507 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Parets del Vallès

Els últims 30 dies

16°28°39°1 d’ag. del 2026: 22.6 a 31.7 °C2 d’ag. del 2026: 22.9 a 35.7 °C3 d’ag. del 2026: 23.8 a 33.4 °C4 d’ag. del 2026: 23.2 a 33.5 °C5 d’ag. del 2026: 22.8 a 35.2 °C6 d’ag. del 2026: 22.0 a 33.6 °C · 0.8 mm7 d’ag. del 2026: 20.6 a 33.2 °C8 d’ag. del 2026: 22.0 a 35.9 °C9 d’ag. del 2026: 23.3 a 36.9 °C10 d’ag. del 2026: 24.7 a 35.8 °C · 1.6 mm11 d’ag. del 2026: 24.0 a 35.1 °C12 d’ag. del 2026: 23.7 a 36.6 °C13 d’ag. del 2026: 23.3 a 36.9 °C14 d’ag. del 2026: 22.7 a 37.9 °C15 d’ag. del 2026: 23.0 a 33.7 °C16 d’ag. del 2026: 21.8 a 36.4 °C17 d’ag. del 2026: 22.9 a 34.4 °C18 d’ag. del 2026: 24.0 a 33.0 °C19 d’ag. del 2026: 23.3 a 36.4 °C20 d’ag. del 2026: 20.1 a 33.9 °C · 14.8 mm21 d’ag. del 2026: 21.1 a 28.7 °C · 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 21.3 a 30.0 °C · 0.3 mm23 d’ag. del 2026: 19.5 a 32.3 °C24 d’ag. del 2026: 21.0 a 32.0 °C25 d’ag. del 2026: 19.9 a 35.9 °C26 d’ag. del 2026: 22.2 a 32.8 °C27 d’ag. del 2026: 23.6 a 33.6 °C28 d’ag. del 2026: 20.7 a 31.8 °C · 0.1 mm29 d’ag. del 2026: 17.4 a 30.8 °C30 d’ag. del 2026: 18.4 a 32.8 °C6 d’ag. del 2026: 0.8 mm10 d’ag. del 2026: 1.6 mm20 d’ag. del 2026: 14.8 mm21 d’ag. del 2026: 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 0.3 mm28 d’ag. del 2026: 0.1 mm15 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.8°18.4°25.8°3054 %
29/0830.8°17.4°24.2°3552 %
28/0831.8°20.7°27.0°0.1 mm3530 %
27/0833.6°23.6°28.3°4063 %
26/0832.8°22.2°26.6°3166 %
25/0835.9°19.9°27.3°3753 %
24/0832.0°21.0°25.8°3168 %
23/0832.3°19.5°25.6°3273 %
22/0830.0°21.3°24.4°0.3 mm2461 %
21/0828.7°21.1°24.7°0.1 mm3275 %
20/0833.9°20.1°26.9°14.8 mm5875 %
19/0836.4°23.3°29.4°2972 %
18/0833.0°24.0°28.2°3975 %
17/0834.4°22.9°28.0°3267 %
16/0836.4°21.8°28.2°3354 %
15/0833.7°23.0°27.6°5054 %
14/0837.9°22.7°30.7°3247 %
13/0836.9°23.3°30.1°2755 %
12/0836.6°23.7°29.8°2654 %
11/0835.1°24.0°29.4°2364 %
10/0835.8°24.7°29.4°1.6 mm2759 %
09/0836.9°23.3°29.8°3058 %
08/0835.9°22.0°28.7°2861 %
07/0833.2°20.6°27.2°3670 %
06/0833.6°22.0°26.7°0.8 mm6270 %
05/0835.2°22.8°29.2°3356 %
04/0833.5°23.2°28.3°2662 %
03/0833.4°23.8°28.0°2873 %
02/0835.7°22.9°28.4°2773 %
01/0831.7°22.6°27.1°3073 %

Altres nuclis de Palau-solità i Plegamans