El temps

la Sagrera

Palau-solità i Plegamans · el Vallès Occidental · 131 m · 1.380 hab.

29,1°C
Vent
17 km/hSSE
Ratxa
32 km/h
Humitat
51 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
998 hPa

Dada de l'estació de Caldes de Montbui, a 3,3 km i −46 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,8 °C a 177 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,9µg/m³
PM10
11,3µg/m³
NO₂
6,1µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
1,0µg/m³
CO
141µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui50
  • demà47
  • dj.60
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Mollet del Vallès · a 5 km · estació suburbana, trànsit

NO
13,4µg/m³
NO2
26,3µg/m³
PM10
10,5µg/m³
PM2,5
5,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Lliçà de Vall

0,04m³/s

Riera de Tenes · a 7 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Vallès Occidental

Ara mateix, la Sagrera és el 3r punt més càlid dels 24 de la comarca.

+1,1 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 28,4Ripollet
  2. 28,4Sabadell
  3. 28,4Sant Quirze del Vallès
  4. 28,6Sentmenat
  5. 29,1la Sagrera
  6. 29,1Palau-solità i Plegamans
  7. 29,6Castellbisbal
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Montcada i Reixac (26,7 °C) a Castellbisbal (29,6 °C).

Per altitud és el 16è punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1820:27
Alba civil
06:49
Migdia solar
13:52
Crepuscle civil
20:55
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Sagrera és diferent

la Sagrera és a 131 m d'altitud. És el 7è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Vallès Occidental, que va dels 39 als 664 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Caldes de Montbui, a 3,3 km i −46 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

113l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

86l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

34l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

6l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

48l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta42.3 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-8.9 °C5 de febr. del 2012
Dia amb més pluja87.0 mm8 de set. del 2013
Ratxa de vent més forta124 km/h9 de des. del 2014

Mesurats a l'estació de Caldes de Montbui, a 3,3 km i −46 m de desnivell. Sèrie des del 9 de març del 2007 · 7.113 dies amb dada (19 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 28 % dels 7.110 dies de sèrie.N · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 68 km/hNNE · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 60 km/hNE · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 62 km/hENE · 1.0 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 51 km/hE · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 49 km/hESE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 50 km/hSE · 8.1 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 64 km/hSSE · 19.7 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 50 km/hS · 27.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 75 km/hSSO · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 53 km/hSO · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 48 km/hOSO · 3.8 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 86 km/hO · 3.6 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 91 km/hONO · 4.4 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 105 km/hNO · 7.2 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 89 km/hNNO · 10.2 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 124 km/hNESO28 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 28 % dels dies.

  • S28 % · 28 km/h de mitjana · fins a 75
  • SSE20 % · 29 km/h de mitjana · fins a 50
  • NNO10 % · 24 km/h de mitjana · fins a 124
  • SE8 % · 29 km/h de mitjana · fins a 64

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 7.110 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Caldes de Montbui

Els últims 30 dies

13°27°40°1 d’ag. del 2026: 21.7 a 31.8 °C2 d’ag. del 2026: 20.6 a 35.6 °C3 d’ag. del 2026: 22.0 a 34.1 °C4 d’ag. del 2026: 22.1 a 33.8 °C5 d’ag. del 2026: 21.2 a 35.8 °C6 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.2 °C · 1.5 mm7 d’ag. del 2026: 18.7 a 33.2 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.3 °C9 d’ag. del 2026: 22.1 a 37.3 °C10 d’ag. del 2026: 22.1 a 36.0 °C · 0.2 mm11 d’ag. del 2026: 22.5 a 35.3 °C12 d’ag. del 2026: 22.0 a 36.4 °C13 d’ag. del 2026: 21.9 a 37.1 °C14 d’ag. del 2026: 20.4 a 38.6 °C15 d’ag. del 2026: 21.7 a 33.6 °C16 d’ag. del 2026: 20.2 a 37.4 °C17 d’ag. del 2026: 20.9 a 34.5 °C18 d’ag. del 2026: 22.5 a 33.7 °C19 d’ag. del 2026: 21.5 a 36.8 °C20 d’ag. del 2026: 18.7 a 33.4 °C · 11.3 mm21 d’ag. del 2026: 19.9 a 29.2 °C · 0.2 mm22 d’ag. del 2026: 19.3 a 29.5 °C · 0.1 mm23 d’ag. del 2026: 18.0 a 32.2 °C24 d’ag. del 2026: 19.4 a 31.8 °C · 0.1 mm25 d’ag. del 2026: 18.3 a 35.5 °C26 d’ag. del 2026: 21.0 a 32.1 °C27 d’ag. del 2026: 22.4 a 34.2 °C28 d’ag. del 2026: 18.2 a 31.4 °C29 d’ag. del 2026: 14.6 a 30.8 °C30 d’ag. del 2026: 16.7 a 32.6 °C6 d’ag. del 2026: 1.5 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 0.2 mm20 d’ag. del 2026: 11.3 mm21 d’ag. del 2026: 0.2 mm22 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 0.1 mm11 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.6°16.7°24.8°3650 %
29/0830.8°14.6°23.4°3552 %
28/0831.4°18.2°26.2°5027 %
27/0834.2°22.4°27.7°3961 %
26/0832.1°21.0°25.8°2861 %
25/0835.5°18.3°26.5°3654 %
24/0831.8°19.4°24.9°0.1 mm3271 %
23/0832.2°18.0°24.9°3174 %
22/0829.5°19.3°23.4°0.1 mm2766 %
21/0829.2°19.9°24.2°0.2 mm3274 %
20/0833.4°18.7°25.9°11.3 mm5177 %
19/0836.8°21.5°28.9°2868 %
18/0833.7°22.5°27.9°3476 %
17/0834.5°20.9°27.2°3471 %
16/0837.4°20.2°27.6°3755 %
15/0833.6°21.7°26.7°8153 %
14/0838.6°20.4°29.8°2841 %
13/0837.1°21.9°29.4°2949 %
12/0836.4°22.0°28.7°3053 %
11/0835.3°22.5°28.8°3058 %
10/0836.0°22.1°28.7°0.2 mm3356 %
09/0837.3°22.1°28.9°3557 %
08/0836.3°19.5°28.0°2860 %
07/0833.2°18.7°26.3°0.1 mm3270 %
06/0834.2°20.5°25.9°1.5 mm4569 %
05/0835.8°21.2°28.5°3652 %
04/0833.8°22.1°27.2°3168 %
03/0834.1°22.0°27.4°2874 %
02/0835.6°20.6°27.8°3073 %
01/0831.8°21.7°26.5°3272 %

Altres nuclis de Palau-solità i Plegamans