Can Jofre
Santa Pau · la Garrotxa · 561 m · 69 hab.
Cel cobert
- Vent
- 6 km/hSE
- Ratxa
- 14 km/h
- Humitat
- 49 %
- Punt de rosada
- 16 °C
- Pluja 24 h
- 0,5 mm
- Nuvolositat
- 100 %
- Índex UV
- 3moderat
Dada de l'estació de la Vall d'en Bas, a 4,8 km i +100 m de desnivell · fa 2 hores · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 29,7 °C a 461 m.
Avui, cel serè, 31 °C de màxima.
Una màxima pràcticament igual que la d'ahir (31,6 °C) i la mínima d'aquesta matinada ha estat de 15,3 °C. Demà es manté i queda serè.
Avui a la tarda
18:00–19:00
27°26°sense pluja
Avui a la nit
20:00–23:00
25°22°sense pluja
Demà a la matinada
00:00–05:00
21°19°sense pluja
Demà al matí
06:00–12:00
29°20°sense pluja
Demà a la tarda
13:00–19:00
33°29°sense pluja
UV 7
L'índex UV arriba a 7 demà de les 13 a les 17 h, dins la banda alta de l’OMS.
Pròximes 48 hores
Un sol model de predicció
- temperatura
- pluja en mm
- probabilitat
- direcció i força del vent
- nit
Veure les dades en taula
| Dia i hora | Cel | Temperatura | Pluja | Vent |
|---|---|---|---|---|
| dl. 31, 00:00 | Serè | 21,2 °C | — | 3 km/h ESE |
| dl. 31, 03:00 | Serè | 20,2 °C | — | 5 km/h S |
| dl. 31, 06:00 | Serè | 19,3 °C | — | 3 km/h SE |
| dl. 31, 09:00 | Serè | 20,2 °C | — | 3 km/h SSO |
| dl. 31, 12:00 | Serè | 27,1 °C | — | 4 km/h SO |
| dl. 31, 15:00 | Serè | 30,5 °C | — | 6 km/h OSO |
| dl. 31, 18:00 | Mig ennuvolat | 26,7 °C | — | 14 km/h SE |
| dl. 31, 21:00 | Plugim | 20,8 °C | 0,2 mm | 1 km/h OSO |
| dt. 1, 00:00 | Serè | 20,4 °C | — | 4 km/h ESE |
| dt. 1, 03:00 | Serè | 18,5 °C | — | 2 km/h ESE |
| dt. 1, 06:00 | Serè | 17,6 °C | — | 3 km/h ESE |
| dt. 1, 09:00 | Serè | 19,6 °C | — | 2 km/h E |
| dt. 1, 12:00 | Serè | 26,2 °C | — | 6 km/h SSO |
| dt. 1, 15:00 | Serè | 30,2 °C | — | 10 km/h OSO |
| dt. 1, 18:00 | Ennuvolat | 27,1 °C | — | 10 km/h S |
| dt. 1, 21:00 | Ennuvolat | 23,6 °C | — | 2 km/h NNO |
7 dies
dl.
31 ag.
31°
18°
1,0 mm
avui
1 set.
31°
18°
—
demà
2 set.
33°
19°
—
dj.
3 set.
34°
20°
—
dv.
4 set.
33°
21°
—
ds.
5 set.
34°
21°
—
dg.
6 set.
36°
19°
—
Detall hora a hora · 48 hores
| Hora | Cel | Temp. °C | Sensació °C | Pluja mm | Prob. % | Vent km/h | Ratxa km/h | Humitat % | UV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ahir, 31 d'agost | |||||||||
| 00:00 | Serè | 21° | 21° | — | — | 3ESE | 3 | 51 | — |
| 01:00 | Serè | 21° | 21° | — | — | 6SSE | 2 | 51 | — |
| 02:00 | Serè | 21° | 21° | — | — | 5S | 6 | 51 | — |
| 03:00 | Serè | 20° | 20° | — | — | 5S | 6 | 55 | — |
| 04:00 | Serè | 20° | 19° | — | — | 9S | 11 | 56 | — |
| 05:00 | Serè | 20° | 19° | — | — | 8SSE | 4 | 59 | — |
| 06:00 | Serè | 19° | 19° | — | — | 3SE | 4 | 64 | — |
| 07:00 | Serè | 18° | 19° | — | — | 5SSE | 3 | 68 | — |
| 08:00 | Serè | 18° | 18° | — | — | 5SSE | 3 | 72 | — |
| 09:00 | Serè | 20° | 21° | — | — | 3SSO | 5 | 67 | 1 |
| 10:00 | Serè | 24° | 24° | — | — | 1NE | 3 | 52 | 2 |
| 11:00 | Serè | 26° | 26° | — | — | 4ONO | 14 | 42 | 4 |
| 12:00 | Serè | 27° | 27° | — | — | 4SO | 20 | 39 | 5 |
| 13:00 | Serè | 28° | 28° | — | — | 7SO | 21 | 35 | 6 |
| 14:00 | Serè | 30° | 29° | — | — | 8OSO | 25 | 33 | 7 |
| 15:00 | Serè | 31° | 30° | — | — | 6OSO | 24 | 32 | 7 |
| 16:00 | Mig ennuvolat | 31° | 31° | — | — | 10SSO | 26 | 32 | 6 |
| 17:00 | Serè | 29° | 29° | — | — | 14SSE | 35 | 46 | 5 |
| 18:00 | Mig ennuvolat | 27° | 27° | — | — | 14SE | 40 | 55 | 3 |
| 19:00 | Plugim | 24° | 25° | — | — | 12SSE | 33 | 69 | 2 |
| 20:00 | Plugim intens | 21° | 24° | 0,8 | — | 4SSO | 27 | 89 | 1 |
| 21:00 | Plugim | 21° | 24° | 0,2 | — | 1OSO | 11 | 95 | — |
| 22:00 | Ennuvolat | 21° | 24° | — | — | 1ESE | 1 | 94 | — |
| 23:00 | Ennuvolat | 21° | 24° | — | — | 3SSE | 5 | 89 | — |
| avui, 1 de setembre | |||||||||
| 00:00 | Serè | 20° | 23° | — | — | 4ESE | 6 | 88 | — |
| 01:00 | Serè | 20° | 22° | — | — | 3ESE | 6 | 89 | — |
| 02:00 | Serè | 19° | 21° | — | — | 2E | 4 | 90 | — |
| 03:00 | Serè | 19° | 21° | — | — | 2ESE | 3 | 93 | — |
| 04:00 | Serè | 18° | 20° | — | — | 3ESE | 3 | 93 | — |
| 05:00 | Serè | 18° | 20° | — | — | 2ESE | 3 | 93 | — |
| 06:00 | Serè | 18° | 20° | — | — | 3ESE | 3 | 93 | — |
| 07:00 | Serè | 18° | 19° | — | — | 3ESE | 3 | 92 | — |
| 08:00 | Serè | 18° | 19° | — | — | 3ESE | 4 | 91 | — |
| 09:00 | Serè | 20° | 22° | — | — | 2E | 4 | 86 | 1 |
| 10:00 | Serè | 22° | 24° | — | — | 5OSO | 13 | 74 | 2 |
| 11:00 | Serè | 25° | 25° | — | — | 8SO | 20 | 54 | 4 |
| 12:00 | Serè | 26° | 27° | — | — | 6SSO | 21 | 47 | 5 |
| 13:00 | Serè | 28° | 28° | — | — | 8SO | 22 | 43 | 6 |
| 14:00 | Serè | 29° | 29° | — | — | 8SSO | 24 | 40 | 7 |
| 15:00 | Serè | 30° | 30° | — | — | 10OSO | 28 | 35 | 7 |
| 16:00 | Serè | 31° | 30° | — | 3 | 11OSO | 28 | 33 | 6 |
| 17:00 | Ennuvolat | 29° | 29° | — | — | 12S | 23 | 41 | 5 |
| 18:00 | Ennuvolat | 27° | 28° | — | — | 10S | 27 | 50 | 3 |
| 19:00 | Ennuvolat | 26° | 28° | — | 3 | 4S | 24 | 56 | 2 |
| 20:00 | Ennuvolat | 25° | 26° | — | — | 8OSO | 17 | 60 | 1 |
| 21:00 | Ennuvolat | 24° | 26° | — | — | 2NNO | 16 | 65 | — |
| 22:00 | Ennuvolat | 23° | 24° | — | — | 6ESE | 14 | 69 | — |
| 23:00 | Mig ennuvolat | 22° | 24° | — | — | 3O | 13 | 73 | — |
Les unitats van als encapçalaments. La probabilitat és la que dona el model, no el percentatge de models que preveuen pluja: són dues coses diferents i la primera és millor.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
39Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 4,9µg/m³
- PM10
- 7,9µg/m³
- NO₂
- 1,0µg/m³
- O₃
- 97µg/m³
- SO₂
- 0,3µg/m³
- CO
- 134µg/m³
- dl.40
- avui43
- demà43
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 18:00.
Mesurat de veritat, el 30 d'agost
Santa Pau · a 2 km · estació rural, fons
- NO
- 2,5µg/m³
- NO2
- 1,8µg/m³
- O3
- 72,3µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Aigua
L'embassament més proper
Embassament de Susqueda (Osor)
85,8 %−3,4 en 30 dies
191,8 hm³ · a 20 km de Can Jofre
L'aforament més proper
Olot
0,11m³/s
El Fluvià · a 4 km · nivell 0,06 m
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins de la Garrotxa
Ara mateix, Can Jofre és el 6è punt més fresc dels 22 de la comarca.
−0,5 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 28,3Sant Ferriol
- 28,6Sant Aniol de Finestres
- 28,9Mieres
- 29,1Can Jofre
- 29,4la Vall d'en Bas
- 29,5Argelaguer
- 29,6Besalú
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de Beuda (26,0 °C) a Sant Jaume de Llierca (32,6 °C).
Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 22 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 5 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:47
- Migdia solar
- 13:51
- Crepuscle civil
- 20:55
- Durada del dia
- 13 h 10 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Can Jofre és diferent
Can Jofre és a 561 m, 80 m per sobre del nucli de Santa Pau. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,4 i 0,7 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 5è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Garrotxa, que va dels 121 als 1024 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de la Vall d'en Bas, a 4,8 km i 100 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.
Clima i rècords
Com va aquest setembre
+2.5 °Cper damunt la mitjana
La mitjana de setembre a la Vall d'en Bas és de 17.6 °C, calculada sobre 26 anys de sèrie de la mateixa estació. Hi sol ploure 92 mm, i aquest mes en porta 32 mm.
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
105l'any
29 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
79l'any
26 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
2l'any
1 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
26l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
74l'any
9 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 5 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 41.1 °C | 28 de juny del 2019 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -16.2 °C | 17 de des. del 2001 |
| Dia amb més pluja | 136.2 mm | 11 d’oct. del 2010 |
Mesurats a l'estació de la Vall d'en Bas, a 4,8 km i 100 m de desnivell. Sèrie des del 17 de març del 2000 · 9.660 dies amb dada (26 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ENE en el 15 % dels dies.
- ENE15 % · 21 km/h de mitjana · fins a 53
- SO14 % · 28 km/h de mitjana · fins a 77
- SSO11 % · 28 km/h de mitjana · fins a 77
- E10 % · 21 km/h de mitjana · fins a 48
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.164 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29/08 | 32.0° | 10.0° | 20.5° | — | — | 68 % |
| 28/08 | 29.7° | 13.7° | 22.7° | — | — | 48 % |
| 27/08 | 34.5° | 19.0° | 27.2° | — | — | 53 % |
| 26/08 | 31.3° | 15.0° | 22.2° | — | — | 76 % |
| 25/08 | 32.2° | 14.9° | 22.8° | 0.1 mm | — | 72 % |
| 24/08 | 31.6° | 16.6° | 22.9° | 2.5 mm | — | 76 % |
| 23/08 | 33.3° | 13.3° | 23.2° | — | — | 75 % |
| 22/08 | 29.2° | 15.5° | 20.7° | — | — | 80 % |
| 21/08 | 27.8° | 17.4° | 21.8° | 0.1 mm | — | 77 % |
| 20/08 | 32.1° | 20.6° | 24.8° | 0.5 mm | — | 73 % |
| 19/08 | 38.1° | 16.3° | 26.5° | — | — | 75 % |
| 18/08 | 34.1° | 18.4° | 25.1° | — | — | 77 % |
| 17/08 | 32.2° | 15.0° | 23.8° | — | — | 77 % |
| 16/08 | 34.0° | 15.2° | 21.4° | 2.2 mm | — | 79 % |
| 15/08 | 34.0° | 16.2° | 22.7° | 0.4 mm | — | 70 % |
| 14/08 | 37.3° | 15.9° | 26.1° | — | — | 62 % |
| 13/08 | 36.0° | 16.9° | 25.9° | — | — | 67 % |
| 12/08 | 35.6° | 14.9° | 24.9° | — | — | 67 % |
| 11/08 | 35.5° | 17.4° | 24.1° | 0.5 mm | — | 70 % |
| 10/08 | 36.0° | 17.4° | 25.5° | — | — | 66 % |
| 09/08 | 35.4° | 17.7° | 26.4° | — | — | 63 % |
| 08/08 | 35.1° | 15.9° | 24.7° | — | — | 67 % |
| 07/08 | 33.5° | 14.6° | 22.7° | 11.8 mm | — | 82 % |
| 06/08 | 34.1° | 17.1° | 22.1° | 7.2 mm | — | 84 % |
| 05/08 | 36.4° | 16.6° | 25.5° | — | — | 69 % |
| 04/08 | 34.0° | 15.8° | 23.5° | 0.2 mm | — | 80 % |
| 03/08 | 33.4° | 17.8° | 24.8° | — | — | 77 % |
| 02/08 | 35.7° | 16.4° | 25.2° | — | — | 76 % |
| 01/08 | 33.3° | 17.2° | 23.5° | 6.9 mm | — | 81 % |
| 31/07 | 32.0° | 15.2° | 24.4° | — | — | 75 % |
Altres nuclis de Santa Pau
Els models pesen igual en aquest consens. La ponderació per encert verificat contra les estacions de la XEMA encara no està activa: cal acumular històric per calcular-la, i fins llavors seria deshonest prometre-la.